1. Zvolte si téma.
Zatímco v reálném životě je téma zpravidla dané a je důvodem, proč se naši posluchači sejdou, pro řeč v rámci kurzu můžete zvolit prakticky cokoliv. Není cílem, abyste kvůli úkolu provedli rozsáhlý výzkum, právě naopak – vyberte si něco, co už znáte a o co se s ostatními rádi podělíte. Možná témata najdete třeba v některé z těchto oblastí:
2. Brainstorming: o čem by se na toto téma dalo mluvit.
Vemte si list papíru a zapište si, co vás k tématu napadá. Poslouží vám prostý seznam, ale můžete to zkusit i formou myšlenkové mapy. Pokud bylo původní zvolené téma hodně široké (např. gastronomie), přemýšlejte, na co se zaměřit (např. italská kuchyně –> pizza –> příprava, nebo historie, nebo regionální rozdíly…).
3. Zúžení: hlavní body.
Položte si otázku: co je cílem mé řeči? S jakou informací má posluchač odcházet? Definujte tyto otázky co nejkonkrétněji. Přidržím-li se příkladu s pizzou, cílem by nemělo být heslo „pizza – regionální rozdíly“ ani neurčité „posluchač bude znát regionální rozdíly v přípravě pizzy“, ale raději „posluchač bude znát rozdíl mezi pizzou neapolskou, sicilskou a newyorskou“. Takovýto cíl už také naznačuje hlavní body. Buďte realističtí, pokud jde o množství informací, které je možné ve vymezeném čase (5-10 min) předat. Jeden bod stačí, tři jsou pravděpodobně maximum. V tomto případě často platí, že méně je více. Pamatujte, že informaci nestačí jen říct, aby si k posluchači opravdu našla cestu.
Podobně jako v předchozím úkole, krátké argumentaci, i tentokrát bude třeba sdělení nějak podložit, přidat nějaké podpůrné informace, příklady, data. Bude tedy i tentokrát platit schéma řekni – vysvětli – ukaž/dokaž – uzavři. Touto částí se budeme dále zabývat na příští schůzce, ale už teď nad tím můžete začít přemýšlet.
4. Osnova.
Hlavní body, případně i body podpůrné, zpracujte do hierarchické osnovy. Může vypadat podobně jako ta na krátkou argumentaci:
TÉMA
I. hlavní bod
A. podpůrný bod 1
B. podpůrný bod 2
II. hlavní bod
A. podpůrný bod 1
B. podpůrný bod 2
Nejste ale tentokrát tímto schématem nijak vázáni, informativní řeč může mít strukturu dle vašeho uvážení.
Osnovu zapište na papír a máte hotovo!