Toastmasters, soutěže v řečnění a já

Dobrý příběh musí mít začátek, prostředek a konec. Můj příběh o tom, jak to mám se soutěžením v Toastmasters, má 3 různé začátky, jsem někde v prostředku a zatím nevím, kdy, kde a jak to skončí.

Začnu ale od začátku. Od toho prvního začátku.

Začátek první: Soutěže? Nic pro mě!

ToastmastersV září 2013 jsem se stala členkou Toastmasters, organizace, která se zaměřuje na rozvoj řečnických dovedností a má po celém světě přes 300.000 členů. Na jedné z pravidelných schůzek krátce po mém vstupu se začali ostatní členové zmiňovat o blížící se soutěži. Soutěži v řečnění. Nijak zvlášť mě to nezaujalo. Právě jsem opustila zaměstnání, kde jsem promarnila celé hodiny posloucháním, jak někdo řeční, a představa, že v řečnění někdo soutěží, mi přišla surrealistická. Už vůbec jsem nepřipouštěla, že bych se takového soutěžení měla snad účastnit aktivně.

Začátek druhý: Soutěže? Zajímavé!

O rok později jsem už chápala, že toastmasterské řečnění chutná a voní jinak, než řečnění na zbytečných schůzích, a že řečnické soutěže jsou příležitostí dostat se k nejlepším soustům. Pozorovala jsem soutěžící a v duchu jim vyjadřovala obdiv – protože sebrat odvahu, přihlásit se do soutěže, připravit si 5-7minutovou řeč a vystoupit s ní před desítkami lidí v publiku je prostě ve všech směrech obdivuhodné. Seděla jsem v hledišti a prožívala se soutěžícími jejich emoce, nechávala se rozesmát a dojmout a pomalu se mi začala vkrádat myšlenka: jak bych obstála já? Měla bych co říct? Dokázala bych lidi zaujmout?

Začátek třetí: Soutěže? Proč ne?

TM Division Bratislava 2015V roce 2015 jsem se konečně odhodlala a přihlásila se do soutěže v angličtině. Vyhrála jsem ve svém klubu, Bohemian Toastmasters, potom i v pražsko-východočeské oblasti a kvalifikovala se tak do mezinárodního česko-slovensko-maďarsko-rakouského kola. A hned takhle napoprvé jsem tam získala 3. místo. Získala jsem ale mnohem víc než pěkné umístění – získala jsem zkušenost. Jaké to je, soutěžit. Jaké to je, vyhrát – a nevyhrát. Jaké to je, být součástí Toastmasters.

Prostředek

Area2EnCzDiplomRok se s rokem sešel a já jsem uprostřed další toastmasterské soutěže. Zvolila jsem tentokrát dvojboj a pustila se do soutěžení v češtině i angličtině. Dvě soutěže, dva různé proslovy. Každy z nich vznikal jinak, ale oba se rodily dost těžce. Porodní bolesti ale stály za to – obě řeči už uspěly v oblastním pražském kole. Vítězství s anglickou řečí si vážím víc než loňského 3. místa o úroveň výše. Nechala jsem totiž za sebou řečnici, k níž jsem vždycky vzhlížela. Každá její řeč mi přišla dokonalá – chytrá, působivá, zábavná i poučná. Díky za důvěru, poroto!

Konec?

S oběma řečmi, českou i anglickou, teď tedy mířím do kola česko-slovenského, které se koná 23. dubna 2016 v Brně. Pro tu českou to bude každopádně konečná, protože vyšší úroveň už pro češtinu není. Z anglické soutěže postoupí ten nejlepší do regionálního “půlevropského” kola, které bude v květnu v Temešváru.

Jsem někde uprostřed svého toastmasterského soutěžního příběhu a zatím nevím, kdy, kde a jak to skončí. V Brně to nebude – bez ohledu na výsledek. Soutěžit se totiž bude i příští rok 😉

Chcete vědět víc o Toastmasters? Stavte se u nás v Bohemian Toastmasters! (Nejste-li z Prahy, najdete svůj nejbližší klub tady.)

Chcete mě podpořit v Brně? Přijet můžete, i když nejste členové Toastmasters. Registrujte se tady.

Nevyjde vám cesta do Brna? Sledujte můj facebook nebo twitter, připravuju pro vás živý přenos přímo z akce!