TEDxPrague 2015

TEDxPragueKonference TED je řečnickým svátkem. Po více než třicet let, co se v různých obměnách po celém světě koná, přivádí na jedno místo řečníky s „myšlenkami, které stojí za to sdílet“, a posluchače natěšené na to, aby s nimi bylo sdíleno. Od roku 2010 máme díky obětavé práci dobrovolníků „svůj“ TEDx i v Praze a rok co rok tak můžeme hodnotit, jaké myšlenky – a jací řečníci – se rodí v české kotlině.

Vloni jsem vyrazila na konferenci TEDxPrague 2014 osobně, cítila jsem to jako profesionální povinnost – využívám často videozáznamy přednášek TED jako ukázku podařených řečnických výstupů a chtěla jsem to tedy zažít se vším všudy. V poločase jsem zbaběle utekla, a to přesto, že vystupující, jíž jsem pomáhala s přípravou, přišla na řadu právě až v druhé části programu. Pro mě, introverta, byla totiž celá akce až agresivně extrovertní – pořadatelé vyzývali přítomné, aby měnili svá místa a snažili se mluvit s co nejvíce lidmi, aby se poznávali a vyměňovali si dojmy a kontakty a… mně po půl dni, kdy jsem se snažila být neviditelná, došly síly. A přiznávám taky, že pro mě vystoupení většiny řečníků byla zklamáním a dala by se použít spíš pro demonstraci řečnických nešvarů.

Letos jsem se tedy již do osobní účasti nehrnula, ale přece jsem si TEDx nechtěla nechat úplně ujít, takže jsem ve středu 28. 10. 2015 ráno naladila internetový přenos. A bylo to výborné! Nejen tedy proto, že jsem se nemusela obávat, že někdo cizí odhalí mou taktiku splývání se sedadlem a bude se mnou chtít mluvit 🙂 Hlavně řečnické výkony byly oproti loňsku v průměru o úroveň (či dvě, snad i tři) výše! Nestrávila jsem s TEDx celý den, ale na základě prvních šesti vystoupení rekapituluji:

+ pestrý výběr řečníků z nejrůznějších oborů, zaměření jednotlivých přednášek ale lépe než vloni korespondovalo s tématem celé konference: „Mám sen“;

+ řečníci byli dobře připravení, struktura jejich vystoupení byla většinou dobře promyšlená a srozumitelná, obratně využívali nástroje, jak připoutat a udržet pozornost publika;

+ pečlivá příprava nevedla k deklamování naučených vět, řečníci zůstali autentičtí – to je nejcennější!

 

Co by se ještě dalo zlepšit:

– moderátoři za výkony řečníků trochu zaostávali;

– stream bojoval s technickými problémy, vypadával zvuk;

– tlumočnice vystoupení Barbary Sher opravdu nepomohly (alespoň tedy předpokládám, že originál, na rozdíl od překladu, dával smysl).

 

Záznam konference momentálně dostupný není, těším se tedy, až se jednotlivá vystoupení objeví online a ještě se k nim vrátím.