Smrt PowerPointem

Znáte to, nožem můžete nepříteli podříznout krk, nebo s ním ukrojit chleba. Pro PowerPoint se nejspíš taky dá najít nějaké bohulibé uplatnění. Zpravidla je ale používán k zabíjení. Že to odnese prezentace, to se rozumí tak nějak samo sebou. Řečník si většinou zahrává se sebevraždou. Oběti jsou pravděpodobné rovněž mezi obecenstvem. Tak mocný je PowerPoint nástroj.

Pozoruhodné je, že pro smrtící účinek není třeba vyvinout nijak mimořádné úsilí. Většina přednášejících to dokonce zvládá jen tak mimochodem, snad dokonce nevědomky. Chcete-li se ale dostat mezi extraligu, zkuste zkombinovat alespoň několik z následujících zaručených tipů.

PŘÍPRAVA

 1. Vyvrhněte na slajdy všechny informace, které k tématu najdete. Prohledejte počítač a maily, pomůže i Google. Pokud jste podobnou prezentaci už někdy měli, využijte ji jako základ, ke kterému přilepíte něco navíc. Čím víc slajdů, tím lépe. Něco už k tomu řeknete.
 2. Využijte pořádně celou plochu. Pište drobným písmem a v celých větách.
  slide-7-728
 3. Ozvláštněte prezentaci nějakým pěkným typem písma. Pro větší pestrost kombinujte několik barev. Přihoďte obrázek. Clipart funguje bezvadně.
  slide-4-728
 4. Nic nezabíjí tak spolehlivě jako čísla, tabulky a grafy. Větší koncentrace je samozřejmě jistější.
  slide-10-728
 5. Nemáte-li po ruce čísla, dá se to zachránit podrobným schématem.
  slide-15-728

NA MÍSTĚ

 1. Když přijde vaše chvíle, začněte řešit připojení svého notebooku k projektoru. Než se podaří prezentaci spustit, potěší diváky pohled na vaši hezky vyvedenou pracovní plochu. Spouštíte-li prezentaci z flashky, ujistěte se, že je mezi ostatními soubory důkladně ukrytá, aby byl při jejím hledání čas všimnout si složek „Dovolená Řecko“ a „Pepíček 1 rok“.
  windows_desktop
 2. Zhasněte a zatemněte okna. Na umírající není hezký pohled.
 3. Pokud jste nepodcenili přípravu, máte text připravený na slajdech. Začněte ho číst. V případě, že jste si připravili jen osnovu v bodech, nevadí. Ukažte ale jasně, že si už nepamatujete, co jste kterým bodem chtěli říct, a zdůrazněte, že některé body či celé slajdy přeskočíte, případně se k nim vrátíte později.
 4. U grafů zásadně nevysvětlujte, co je na které ose. Úplně nejlepší je, když to sami nevíte.
 5. Občas zalistujte prezentací dopředu a dozadu. Obrázek, který hezky ilustruje zcela nepodstatnou myšlenku, si přítomní zaslouží vidět i víckrát. Nenechte se odradit, pokud v prezentaci vůbec není – někde v počítači ho přece máte, ne?
 6. Na poslední slajd napište něco jako „Děkuji za pozornost. Nyní je prostor pro vaše otázky.“ Pokud se někdo na něco zeptá, někde jste udělali chybu. Ale teď to můžete dorazit.

 

Poznámky:

1/PowerPoint za to nemůže. Ani Prezi to nezachrání.

2/ Smrt PowerPointem, neboli Death by PowerPoint, je termín použitý poprvé Angelou Garber v roce 2001 a od té doby nesčetněkrát mnoha dalšími samaritány. Pár životů bylo zachráněno, ale k vymýcení této hrozby je stále daleko.

3/ Alternativně lze místo sousloví „smrt PowerPointem“ používat výraz „otrava PowerPointem“.

 

++++++++++

Lenka

O autorce:
Lenka Dvořáková je lektorka a koučka prezentačních dovedností, která se zaměřuje zejména na přípravu řečníků, kteří musejí vystupovat v angličtině. Má za sebou zkušenosti s vystupováním v OSN a mnohaletou lektorskou praxi. Je držitelkou několika ocenění v soutěžích v řečnických dovednostech na národní i mezinárodní úrovni. Je provozovatelkou portálu publicspeaking.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..