Recenze: Prezentace a zen

PresentationZenPo zveřejnění příspěvku Smrt PowerPointem proběhla mezi mnou a mým kamarádem Michalem po chatu následující konverzace:

On: Líbil by se mi článek… vzít špatnou prezentaci a udělat z ní dobrou prezentaci v powerpointu. A mít je vedle sebe.

Já: Dobrá prezentace = žádný powerpoint 🙂

On: To je sice pravda, ale občas se hodí.

Michal má samozřejmě pravdu. Občas se hodí. Občas dokonce prezentace může řečníka skutečně podpořit. A bude-li se většina prezentátorů držet zásad, které ve své knize Prezentace a zen vytyčuje Garr Reynolds, přestanu tvrdit, že dobrá prezentace = žádný powerpoint.

Prezentace a zen není návodem, který vás provede přípravou prezentace od kroku 1 ke kroku 10 tak, aby na konci byl dokonalý produkt. Právě slovo „zen“ v názvu je v tomto směru klíčové. Kniha je mnohem spíš námětem k zamyšlení, výzvou k hledání krásy v prostotě a ukázkou, jak lze tento přístup uplatnit v elektronických prezentacích.

V pěti kapitolách – Úvod, Příprava, Design, Podání a Další krok – je proto hodně místa věnováno věcem, které s PowerPointem (či jiným slidewarem) vlastně nesouvisí. Garr Reynolds nás posílá pryč od počítače, k tužce a papíru a hlavně k přemýšlení: Co chci vlastně říct? Pokud je vám tento přístup vlastní, bude vám pravděpodobně tahle část knihy připadat zbytečně rozvleklá a pouze opakující známé pravdy. Zkušenost ale napovídá, že pro řadu řečníků tyto pravdy vůbec známé nejsou. Pokud by si do praxe přenesli třeba jen poznatek, že „je mnohem náročnější zpracovat informaci, pokud ji zároveň slyšíte a vidíte v psané formě“ (str. 12), naplnila by tahle knížka bohatě svůj raison d’etre.

Praktických ukázek toho, jak prezentace vylepšit, je ale v knize také dost. Na své by si přišel i Michal, protože nechybějí ani příklady „předtím – potom“ a tipy, jak se k onomu „potom“ dopracovat. Já sama bych uvítala, kdyby právě tahle část byla podrobnější, zároveň ale oceňuji filozofické pojetí, které představovanému přístupu poskytuje širší rámec a nutí čtenáře k zamyšlení nad mnoha zásadními principy. Autor přitom nepoužívá zen jako můstek vedoucí k mravokárnosti, zůstává pevně spjat s předmětem, o němž píše, tedy s prezentacemi. Netřeba se zenu bát.

Největší výhrady tak směřují k českému překladu. Bylo by o tolik náročnější najít překladatele, který ví, že čeština na rozdíl od angličtiny nemusí dodržovat pevný slovosled? Že existuje přivlastňovací zájmeno „svůj“? Že „it is about…“ lze do češtiny převést elegantněji než „je to o …“? Takhle mizerně odvedenou práci si autor nezasloužil!

VERDIKT:
Uznávaná klasika, kterou ocení každý, kdo je o PowerPointu ochoten začít přemýšlet. Pokud můžete, sáhněte raději po originální verzi.

Garr Reynolds, Prezentace a zen, Zoner Press 2009

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..