Případ Lewinská

Každému, kdo v 90. letech už aspoň rozum bral, musela Monica Lewinská utkvět. Brunetka s velkýma očima, kvůli které málem odvolali amerického prezidenta Clintona a k níž se vázaly historky, které dráždily představivost. Bill Clinton nakonec uhájil úřad i sympatie veřejnosti – vždyť kdo by sympatizoval s pitomou stážistkou, která se znemožnila románkem s prezidentem?

Na konferenci TED ve Vancouveru v březnu 2015 to byla jiná Monica Lewinská, než jakou nám ji média před lety předhodila. Když ji posloucháte, když se na ni díváte, v duchu se jí omlouváte. Žádná pitomá stážistka…

VERDIKT:
4star
+ pojetí a struktura projevu
+ užití pauz a humoru
+ správné použití poznámek

– ztráta dynamiky v druhé části

Začala jsem omluvou v duchu, a je na místě ji také vyslovit. První, co mě napadlo, když jsem se na vystoupení Moniky Lewinské dívala, bylo: Připravovala si ten projev sama? Až s každou další minutou mi docházelo, že na stáž do Bílého domu neberou hloupoučké nány. A že je vlastně jedno, jestli a jak moc jí s tím projevem někdo pomáhal. Protože tenhle projev je každým coulem autentický, obsahem i formou, a protože za něj jde jenom vyseknout poklonu.

Pár věcí, kterými se může inspirovat každý:

1/ Opravdovost. Jakkoli je ten projev dopředu připravený, pečlivě sepsaný a s přesně promyšlenými formulacemi, jakkoliv je nepochybně předem nazkoušený (a právě za to patří také pochvala), neztrácí se z něj skutečné emoce. Monica Lewinská nepůsobí jako stroj, který přeříkává naučené fráze, i když by bylo možné pochopit, že právě to by byl způsob, jak se tak hluboce osobním tématem vyrovnat. Právě naopak – místa, kde ji emoce přemáhají, i to, jak se s tím vyrovnává, jsou nejpůsobivější.

2/ Struktura projevu. Monica Lewinská začíná svým vlastním příběhem a vzápětí ukazuje na dalším příběhu, že její osobní zkušenost není ojedinělá, což dále dokládá citacemi odborníků, až vše definuje jako obecný projev internetové kultury. Cesta od konkrétního k obecnému vyústí ve výzvu, která apeluje na všechny posluchače. V závěrečném shrnutí se tato struktura znovu zrcadlí. Chce-li někdo svým projevem lidi přesvědčit, vyzvat je k akci či alespoň zamyšlení, je projev Moniky Lewinské modelový příklad, jak postupovat.

3/ Použití poznámek. Mluvit spatra je lepší, ale není-li to z nějakého důvodu možné, ukazuje Monica Lewinská, jak poznámky používat správně. Občasný pohled v přirozené pauze či posunutí listu, vše bez zaváhání, bez podlehnutí pokušení z poznámek číst, bez ztráty kontaktu s publikem.

Pochválit by se daly i další věci, stejně jako se dá vždycky ještě něco vylepšit. Ale podívejte se na to raději sami.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..