PowerPoint je mrtev, ať žije Canva

Smrt PowerPointem má každý z nás už nejspíš několikrát za sebou. Když si sáhneme do svědomí, pravděpodobně si budeme muset připustit, že jsme ji párkrát v životě způsobili i my. Protože i když si nastudujeme základy designu prezentací, i když už neděláme chybu začátečníků a nejprve si ujasníme, co chceme prezentací sdělit, a teprve potom otvíráme počítač, v okamžiku, kdy spustíme PowerPoint, ocitáme se na velmi kluzké šikmé ploše. Canva nás může vrátit na rovnou zem.

pptslide

Základní sdělení PowerPointu je jasné: Něco napište. Pak napište ještě něco dalšího. Když odoláme pokušení a našeptávání PowerPointu vymažeme, čelíme prázdné stránce. Všichni bychom chtěli, aby naše prezentace byly vizuálně jednoduché a úderné jako ty Steva Jobse. Jenže kdo z nás má takové designerské schopnosti?

Přichází Canva

Canva logoZ téhle bryndy nás teď může vytáhnout Canva. Tento australský startup se v roce 2012 rozhodl umožnit nám všem amatérům, abychom si užili radost z tvoření, i když nejsme grafici. Když jsem před časem Canvu objevila a radostně ji ukazovala svým dvěma kamarádkám – grafičkám, reakce obou byla vlažná. Předpřipravené šablony jsou pod jejich úroveň a nemožnost vytváření vlastních grafických prvků cítí jako omezení. A přesně z těchto důvodů je tenhle nástroj pro nás ostatní darem z nebes!

Kde nás PowerPoint nabádá k vložení nadpisů a odrážek, Canva nabízí vizuální žně a zároveň nás při té sklizni vede za ruku, abychom nesešli z cesty. Potřebujete vyrobit úvodní fotku pro svůj profil na Facebooku, záhlaví pro blog nebo infografiku pro článek? Ve všech těchto případech vám Canva nabídne celou přehršel vzorů, které si můžete upravit stylem “drag-and-drop”.

Canva a prezentace

A jak vám Canva pomůže při tvorbě prezentací? Krásných šablon, zpracovaných designéry, nabízí slušnou řádku. Od minulého týdne je pak dostupné také zobrazení přes celou obrazovku, takže své výtvory z Canvy můžete použít jako plnohodnotnou elektronickou prezentaci s posouváním mezi slajdy či s možností vložení interaktivních odkazů a videí.

Canva presentation

Konec PowerPointu?

Je tedy král PowerPoint mrtev a přichází královna Canva? Nejspíš ne. Navíc smrt PowerPointu neznamená konec smrti PowerPointem. PowerPoint, KeyNote, Prezi i Canva jsou jenom nástroje, záleží na nás, jak je použijeme. Na rozdíl od prvních třech jmenovaných nás ale Canva nenechává napospas jen našemu umu a vkusu a dává nám vzory, které je vhodné následovat.