Bushismy a babišismy

babis_bush

„Říkám vám, tam venku je nepřítel, který chce na Ameriku, na Američany znovu zaútočit. Prostě tam je. Taková je realita. A já mu přeju hodně štěstí.“

Když George W. Bush na své poslední tiskové konferenci v úřadu prezidenta USA tuto větu pronášel, uzavíral tím dlouhou řadu „bushismů“, kterými po osm let svět zásoboval. Sbírka jeho gramatických chyb, špatně použitých slov i úplných nesmyslů se stala námětem mnoha posměšných webových stránek, ale i vědeckých pojednání. Spousta lidí si kladla otázku, jak je možné, že člověk, který s obtížemi dává dohromady kloudnou větu, stojí v čele světové velmoci. Jak je možné, že byl vůbec zvolen? A jak je možné, že byl znovuzvolen?

O babišismech, pokud vím, ještě žádné vědecké pojednání nevzniklo. Političtí oponenti zatím jen žádali překlad jeho proslovů v Poslanecké sněmovně do češtiny. Že je čeština ministra Babiše hodně nestandardní, je nesporné a sbírka babišismů se utěšeně rozrůstá při jakémkoli jeho vystoupení. Tady je pár výroků vybraných z jeho příspěvků na oné schůzi Sněmovny 7. 5. 2014:

  • „Konečně jsem pochopil, jak měla fungovat ekologická zakázka, kterou připravoval pan Kalousek. Tam by byli kluci vydělali 50 až 60 miliard. Protože ten systém je takovej, že naše závazky 200 miliard, tak na ty máme ročně asi čtyři miliardy a potom někdo to rozděluje.Tohle pochopit musel být vážně oříšek…
  • „Objevil jsem různé firmy ako Prisko. Prisko jsme se soudili 18 let s Volkswagenem, nevím, jestli to víte někdo.“ Možná je Prisko nejen firma, ale také nové, veřejnosti zatím neznámé příslovce.
  • „Každý mluví o zaměstnanosti. Nevím teda, kolik lidí z vás zaměstnáváte lidí, já jich zaměstnávám celkem dost.“ Naznačuje snad pan ministr Babiš, že někteří z poslanců nejsou lidi?
  • Ono zakládal pan Kalousek, ono se říkalo Topolánek 09, oni to dělali vlastně spolu, tak skutečně mezi tím asi moc velký rozdíl není.“ A to ono, co dělali spolu, je mezi tím rozdíl?
  • Tady jste 20 let rozložili tenhle stát a my jsme přišli proto, protože to jednoduše nefunguje, jako!“ Čeština taky jednoduše nefunguje, jako!
  • „Stejně jak ten váš server, echo24, který lže zase, že jsem vyšetřován. Vůbec jsem není vyšetřován.“ Ha? Tak je nebo nejsem vyšetřován?

Výroky prezidenta Bushe byly analyzovány ze všech stran. Někdo tvrdil, že je to dyslexií, někdo v tom viděl počínající senilitu. Přesto George W. Bushe jeho jazyková faux-pas v očích většiny voličů nediskvalifikovala a byl zvolen i podruhé. Ani voličům v Česku zjevně babišismy nevadí. Čím to tedy je?

Náš mozek je při zpracování informací mimořádně výkonný. Třídí, zařazuje, porovnává. Když se podíváme na bachratý mrak na obloze, vidíme v něm obličej, běžícího psa nebo létající talíř. Stačí nám k tomu pár nejasných tvarů, zbytek si domyslíme. Podobně zpracováváme zmatené projevy řečníků jako je ministr Babiš. Je-li to projev mluvený, není čas (nebo chuť) analyzovat syntaxi. Není podstatné, že ve větě „Pan Kalousek … zaplatil tomu důchodcovi z předměstí Suffolk 1,6 miliardy za tie TOZy“ je onen důchodce ve špatném tvaru. Důležité poselství je „Kalousek… zaplatil… 1,6 miliardy… za něco obskurního“.

A právě na takových poselstvích je úspěch nemotorných řečníků, jako jsou Bush a Babiš, postaven. Čím méně je rozumět celku, tím zřetelněji vyniknou hesla, kterým rozumět je (a která voliči chtějí slyšet). Zbytek si domyslíme.

 

Další čtení:
Přepis celého vystoupení Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně 7. 5. 2014 [pdf]
Stenografický zápis schůze Poslanecké sněmovny 7. 5. 2014
The Complete Bushisms
Bushismy česky

Fotografie:
George W. Bush: AP
Andrej Babiš: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..