Armageddon na scéně: jak bojovat s trémou

Armageddon, Pearl Harbor, Transformers. Názvy filmů režiséra Michaela Baye jakoby se staly metaforou pro jeho vystoupení na veletrhu spotřební elektroniky CES 2014. Krátký propagační vstup při uvedení nových televizorů Samsung se stal místem nelítostné bitvy, která začala nečekaným útokem, a slavný režisér se v přímém přenosu změnil v uzlíček nervů. Přemohla ho tréma.

Společnost Samsung uváděla na trh novou obří televizi s ohybatelnou obrazovkou a slavného režiséra požádala, aby při slavnostním představení na veletrhu CES 2014 vystoupil s pár slovy. Měl pohovořit o své práci a pochválit novou obrazovku, přičemž text vystoupení byl připravený předem a stačilo ho jen přečíst ze čtecího zařízení. Jenže od začátku viditelně nervózní Bay se v textu ztratil a i když se pak pokusil improvizovat, vyústilo to v neslavný odchod z jeviště, když nedokázal smysluplně dokončit jedinou větu.

Poučení? Vůči trémě není nikdo imunní. Přiznali se k ní mnozí slavní, třeba Elvis Presley, Bono či Margaret Thatcherová. Mark Twain, který překvapivě vydělával víc peněz jako řečník než jako spisovatel, prohlásil: „Jsou dva druhy řečníků: jedni, kteří jsou nervózní, a druzí, kteří lžou.“ Přesto není potřeba se kvůli trémě vyhýbat jakémukoliv vystoupení na veřejnosti ve strachu, že se ztrapníte jako Michael Bay. Co tedy s ní?

  • Mějte trému rádi. I když se to zdá absurdní, tréma je na vaší straně. Strach je něco, co pro nás evoluce vymyslela, abychom přežili. Dodává nám energii, abychom dokázali čelit obtížným situacím. Zostřuje smysly, zvyšuje bdělost. Opakem trémy u řečníka je lhostejnost. Mám-li si vybrat, beru raději trému s její energií, koncentrací a vnímavostí, než abych byla nemastným neslaným uspávačem hadů.
  • Diváci vám přejí úspěch. Když se postavíte před skupinu lidí a máte začít mluvit, tělo spouští stejnou reakci, jako byste stáli tváří v tvář tygrovi. Na rozdíl od tygra vás ale vaši posluchači nechtějí sežrat. Dokonce si přejí, abyste jako řečníci obstáli. I když třeba s vašimi názory nesouhlasí, raději si vyslechnou plynulé a srozumitelné vystoupení, než aby nesouhlasili a ještě se museli vaší řečí protrpět.
  • Otrkejte se. Člověk si zvykne na všechno. Poprvé je to hrozné, podruhé lepší, posté už vás to z míry nevyvede. Aktivně proto vyhledávejte příležitosti, kdy si můžete mluvení na veřejnosti vyzkoušet. Na cestě mezi stavem, kdy vás tréma paralyzuje, a stavem, kdy si ji užíváte jako příjemné vzrušení, leží koktání, přeřeknutí, okna a další drobná či větší ztrapnění. Dobrá zpráva je, že s každým překonáním takové nepříjemné situace jste cíli blíž. Dostanete se tak do něj dřív, než budete stát na scéně v přímém přenosu jako Michael Bay.
  • Připravte se. Připravit se neznamená dát dohromady elektronickou prezentaci. Připravit se neznamená sesumírovat si v hlavě, o čem budu mluvit. Připravit se znamená stoupnout si doma (v kanceláři, v hotelu) doprostřed místnosti a spustit. Nahlas. Je to trochu trapné, není to žádná velká zábava a zabírá to čas. Ale je lepší zamotávat se do svých vlastních slov v soukromí. Pochopíte, až to vyzkoušíte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..