Andrej Babiš, řečník na startu. Bude líp?

Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo připustil, že „mluvit neumí a mluvení nevyhledává„. To je sympatická sebekritika, které je nutno dát za pravdu. V předčasných volbách 2013 zazářilo jeho hnutí ANO jako kometa a mnoho voličů s ním spojilo spoustu očekávání. Já připojím jedno vlastní: budu doufat, že Andrej Babiš uchopí svůj řečnický handicap jako výzvu a zapracuje na svých dovednostech natolik, abychom nemuseli nedostatky omlouvat začátečnickou nezkušeností. Řečníkem se totiž nikdo nerodí, a jak víme už od časů Démosthenových, nikdo není beznadějný případ. Pro zdokumentování výchozího stavu nám poslouží projev Andreje Babiše po zvolení předsedou ANO 2011 na březnovém sjezdu hnutí.

VERDIKT:

05star

+ rozpačitost řečníka může působit autenticky, upřímně

– podceněná příprava
– absence poselství
– minimální kontakt s publikem

Nejvíc zarážející je, že Andrej Babiš působí, jako by byl zaskočen, že má projev přednést, a tápe, co vlastně říci. Přitom, jak v úvodu proslovu konstatuje, byl jediný kandidát a právě projev po zvolení je výbornou příležitostí nejen k poděkování za důvěru, ale také ke shrnutí hlavních tezí, které zvolený zastává, a vytyčení směru, kterým hnutí hodlá vést. Zejména člověku, který si není ve veřejném projevu dvakrát jistý, by se tu vyplatila dobrá příprava – situace je předvídatelná, obecenstvo nakloněné a témata známá, s dobrou přípravou by to tak i pro slabšího řečníka mělo být celkem snadné. Andrej Babiš tuhle příležitost bohužel promarnil.

Podívejme se na jednu inspiraci zpoza oceánu: takhle kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney vystoupil po vítězství v primárkách v New Hampshire v roce 2012. Odhlédněme od okolností, které na první pohled dělají obě vystoupení nesrovnatelná: jásající davy a velký patos jsou typické projevy americké politické kultury, které v české kotlině nenaroubujeme. Mitt Romney navíc disponoval profesionálním zázemím zavedené politické strany, které Andrej Babiš k dispozici nemá. Přesto mají oba projevy mnoho paralel. Stejně jako Andrej Babiš, i Mitt Romney vystupuje s projevem před ty, kteří ho podporují a právě mu dali důvěru v hlasování. Také Mitt Romney se ostře vymezuje vůči stávajícímu establishmentu. (A také Mitt Romney nakonec skončil druhý ;-).)

Zatímco hodnocený projev Andreje Babiše bereme jako stav výchozí, proslov Mitta Romneyho může být ukázkou uspokojivého cílového stavu. Odkud kam by se tedy Andrej Babiš mohl posunout?

 

Souhrn hodnocení v tabulce

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..