Domácí úkol 2: Krátká argumentace

Při nejrůznějších příležitostech býváme vyzýváni, abychom na něco vyjádřili svůj názor, zaujali k něčemu stanovisko, obhájili svůj postoj – v práci musíme vysvětlit zákazníkovi, proč jsme lepší než konkurence, ve škole chce češtinářka znát naše mínění o významu Máchova Máje pro českou poezii, doma rodina nechápe, proč nutně potřebujeme myčku (kolo, psa, …). Často to nejsou tak formální proslovy jako třeba politický projev nebo přednáška na konferenci, ale i tak jsou to řečnické příležitosti, které si zaslouží pozornost. Nejenže úspěch v těchto situacích potěší, můžeme si na nich také procvičit všechno to, co využijeme i ve všech dalších případech: rychle strukturovat myšlenky, dobře argumentovat, volit správná slova, vystupovat přesvědčivě.

Cílem tohoto úkolu je osvojit si strukturu, která nám při podobných příležitostech bude oporou, a naplnit tuto formu obsahem, který bude jasný a srozumitelný, posluchač ho dokáže bez problémů sledovat a zanechá v něm přinejmenším dojem, že na tom, co říkáme, “něco je”. (V ideálním případě samozřejmě odchází zákazník s naším výrobkem, my s jedničkou z literatury a rodina nad novou myčkou diskutuje o tom, kdo má na starosti nandavání a vyndavání nádobí.)

Vaším úkolem bude vybrat si několik tezí, pro které připravíte osnovu o dvou hlavních bodech zdůvodňujících vaše tvrzení, a každý z hlavních bodů bude doložen dvěma “důkazy” – těmi mohou být příklady, citace, data atd. Zvolíte si pak jednu tezi, k níž si připravíte 4-7minutovou řeč, kterou přednesete na příští schůzce.

Domácí úkol v kostce

1. Vyberte si 3 – 5 tezí a zvolte si stanovisko, které budete obhajovat.

2. Pro každou vybranou tezi připravte osnovu argumentace ve tvaru

TEZE
I. hlavní bod
A.
B.
II. hlavní bod
A.
B.

3. Pro jednu z vybraných tezí si připravte 4-7minutovou řeč, kterou přednesete na příštím setkání.


Připravené osnovy mi můžete poslat mailem ke konzultaci, stejně jako postupná vývojová stádia své řeči.

Náměty na teze

Domácí úkol krok za krokem

Příklad

Komentáře ( 0 )

    Komentovat

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..