Tragédie bez cílů a cíle bez tragédií

hamletNení tragédie nedosáhnout cíle. Tragédie je žádný cíl nemít.

Benjamin Mays byl inspirativní člověk a výborný řečník, přítel Martina Luthera Kinga. Uvedený citát nás má motivovat hlavně k tomu, abychom svůj život jen tak nepromarnili. Mou ambicí ale není, aspoň pro tentokrát, vybízet lidi k hledání smyslu života. Jsem skromná. Ráda bych se pro začátek dočkala aspoň toho, že by cíl měly prezentace, projevy a veřejná vystoupení. Aspoň některé. Aspoň ty, které musím vyslechnout.

Na nešvary elektronických prezentací jsem si stěžovala už v článku Smrt Powerpointem. Poté, co jsem přežila další powerpointí dávku, jsem doporučení omezila na pouhopouhá dvě pravidla, která prezentaci z průměru vystřelí na absolutní špičku. Čím víc o tom ale přemýšlím, tím víc je mi jasné, že bez pořádných základů to prostě nejde. A v základu každé prezentace musí být zabudovaný jasný cíl. Protože i pro prezentaci je tragédií, když žádný cíl nemá.

A jak tedy stanovovat cíle prezentacím?

Jste netrpěliví? Stáhněte si tahák.

Když od základu, tak od základu.

Prezentace je slovo odvozené z latinského praesentare, což znamená předložit, předvést. Ze stejného základu pochází slovo prezent, dárek. Chápejme tedy prezentaci jako dárek, dárek publiku, kterému ji předvádíme. A tak jako nechcete dostat košili, která je o dvě čísla menší, nebo nejnovější nahrávku Moravanky, když jste fanoušek heavy metalu, ani vaše publikum nechce dostat prezentaci, která mu nesedí.

Než tedy oprášíte svoje mockrát použité slajdy, než najedete do kolejí mnohokrát opakované přednášky, zastavte se na chvíli a přemýšlejte o svém publiku. Co o něm vlastně víte? Jak bude velké? Jací v něm budou lidé? Jak staří? Jak vzdělaní? V jaké asi budou náladě, až se před ně postavíte? Kolik toho o vašem tématu už vědí? Znají vás, nebo jim musíte vysvětlit, proč k nim o téhle věci hovoříte? Proč by je vaše prezentace vlastně měla zajímat?

A ještě než se vrhnete na cíle, věnujte krátkou myšlenku času – kolik času budete mít na prezentaci? A kolik času máte na přípravu? Možná to není úplně intuitivní, ale velmi často platí, že čím kratší prezentace, tím více času vyžaduje příprava. Zejména když o tématu víme opravdu hodně, je těžké vybrat to zásadní a interpretovat to srozumitelně, i když je čas omezený. I to je třeba vzít v úvahu, když chceme správně definovat cíle.

Publikum a čas nám vymezují prostor, na kterém se můžeme se svou prezentací pohybovat, a poskytují tak i rámec cílům prezentace. Pomůžeme si zase otázkou: Co chceme, aby naši posluchači po skončení prezentace věděli? Jakou myšlenku si mají odnést?

Formulujme cíle co nejkonkrétněji a tak, jak chceme, aby si je posluchači pamatovali.

Tedy ne:
X Základní informace o projektu, jeho rozpočtu a harmonogramu.
X Posluchači se dozvědí, kde produkt získat a pro koho je vhodný.
X Počátek Francouzské revoluce.
ale spíše
✔ Projekt “Zavedení outsourcingu IT služeb” má rozpočet 2.000.000 Kč a bude trvat od března do prosince.
✔ Aplikace “Metronom” je ke stažení na iTunes a je určena pro začínající klavíristy ve věku 6-10 let.
✔ Francouzská revoluce začala v roce 1789 hrozbou státního bankrotu, svoláním generálních stavů a pádem Bastilly.

Všimněme si, že doporučené příklady jsou formulovány jako celé věty. Ideálně by to měly být právě tyto věty, které si naši posluchači zapamatují. Protože jsme si udělali o svém publiku jasno, budeme teď při stanovování cílů přiměřeně realističtí. Teorii relativity asi po desetiminutové přednášce laické obecenstvo nepochopí, což ale vůbec neznamená, že by teorie relativity nemohla být pro desetiminutovou přednášku fascinujícím tématem – jen obsah a očekávání, tedy naše cíle – je třeba situaci přizpůsobit.

Situaci přizpůsobíme i počet cílů, kterých chceme dosáhnout. Platí, že se 3 až 4 hlavními myšlenkami vystačíme jak pro krátkou řeč, tak pro hodinovou přednášku. Rozdíl bude v množství detailů, příkladů a vysvětlení, kterými ony hlavní myšlenky obklopíme. Rozhodně neplatí, že je-li možné v 10 minutách představit 3 věci, zvládneme jich v půlhodině 9 a v šedesáti minutách 18 – to by vedlo jenom k rozmělnění důležitosti.

A teď schválně, jaké byly cíle tohoto článku?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *